Przepis na Duszonki
( dla 6-8 osób, zależy od apetytu)
Potrzebne składniki:
* kilka liści białej kapusty do wyłożenia garnka,
* 30 dkg wędzonego boczku ( odcinamy skórę do wyłożenia spodu garnka, nadaje fajny aromat),
* ok. 2,5 kg ziemniaków ( obieramy )
* 60-80 dkg kiełbasy ( tj. 2 duże laski kiełbasy)
* 2-3 marchewki ( my dodajemy, ale nie jest koniecznie) ,
* pęczek natki pietruszki (nadaje aromat potrawie)
* 2-3 cebule ( średnie)
* przyprawy: sól, pieprz, słodka papryka ( ilość zależy od smaku)
* 1 duża łyżka tłuszczu ( smalec lub margaryna Palma)
Jeśli kociołek jest żeliwny, wykładamy go folią aluminiową, natomiast jeśli kociołek jest emaliowany to nie trzeba. Na spód kładziemy trochę odkrojonej skóry z wędzonego boczku. Następnie dno i boki garnka wykładamy liśćmi kapusty (świeżej).
Przygotowanie farszu:
Ziemniaki kroimy w plastry lub kostki, zależy jak kto lubi. Z kolei marchewkę, kiełbasę, boczek i cebulę w drobną kostkę. Natkę pietruszki bardzo drobno siekamy. Następnie wszystkie składniki mieszamy w osobnym garnku, do smaku dodajemy przyprawy. Mój mąż dodaje pieprzu i słodkiej papryki, tyle aby było je widać po wymieszaniu. Z kolei sól do smaku, zawsze lepiej dosolić na talerzu niż przesolić:))
Wsypanie do kociołka:
Przygotowany farsz wsypujemy do kociołka i ugniatamy. Na górę dajemy dużą łyżkę Palmy lub jeżeli ktoś woli może być smalec. Przykrywamy wszystko liściem kapusty. Możemy to też przykryć kawałkiem foli aluminiowej. Następnie zamykamy kociołek szczelnie pokrywką.
Pieczenie:
Kociołek wstawiamy na ognisko. Najpierw można piec na większym ogniu, tak aby się garnek dobrze rozgrzał. Tak około 10-15 minut, a następnie na małym ogniu około 40 -50 minut. Wszystko zależy od wielkości garnka i wysokości nóżek. Po około 40 minutach można otworzyć garnek i sprawdzić czy ziemniaki są już miękkie. Wtedy potrawa jest gotowa :)
Należy uważać, żeby nie przypalić, bo wtedy potrawa pachniała spalenizną i raczej jest nie za dobra :(
W zależności od regionu Polski, są różne wersje tej potrawy. Na przykład w okolicach Chrzanowa dodaje się czerwone buraki. Tam jest też to potrawa regionalna :)
Jest to alternatywa dla grilla, kiełbasy z ogniska, jest to coś innego ... Wyjeżdżając na wycieczkę za miasto czy nad rzekę, można przygotować kociołek w domu i tylko wystarczy wstawić na ognisko.
Smacznego!
Kochanie pyszne to zrobiłeś:*
Uwielbiam duszonki, czy kapusty nie dajecie do nich? a z maślanką je jecie? Pychotka. mniammm
OdpowiedzUsuńTak jest kapusta :) Dołączyłam przepis:) Ja akurat nie jem z maślanką, ale mój mąż je z kefirem lub kwaśnym mlekiem. Kwaśne mleko przygotowujemy sami ze świeżego mleka. Kupujemy je od zaprzyjaźnionego gospodarza:))
OdpowiedzUsuńAnetko narobiłaś mi tylko smaka, zjadłabym takie pyszne duszonki. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńzeliwnego garnka nie nialezy wykladac folia aluminiowa - wystarczy wylozyc go kapusta - wczesniej wysmarowac smalcem i na spod polozyc kilka kawalkow sloniny. osobiscie dodaje trpche surowej papryki, podsmazonego karczku oraz pieczarek - jest super. dzieki za przepis jednak zrobie tak jak robimy to po swojemu od lat ;-)
OdpowiedzUsuń